Rusza Fantasy Premier League 2016/17 – gdzie szukać podpowiedzi?

13 sierpnia wznawia rozgrywki Premier League a w raz z nią zaczynamy punktowanie w Fantasy Premier League – największej i pewnie najciekawszej fantasy w Europie. To mój 10. sezon z zabawą, w której naczelną zasadą jest „to będzie teraz!”. Wielu już ma, ale jeszcze więcej z nas dopiero zaczyna budowanie drużyny. Gdzie szukać podpowiedzi?

Uwaga: dostępna aktualizacja na sezon 2017/18

„Niszowy” blog Fantasypl.pl

W zasadzie to jedno miejsce polskiemu prezesowi w FPL wystarczy. Dokładnie, na Fantasypl.pl znajdziemy wszystko, czego potrzeba. Od akademii dla początkujących, przez analizę kalendarza czy analizy typu „Aguero i Ibrahimović w jednej drużynie” po statystyki. Wszystko.

To serwis, który wyciąga z innych esencję – w tym ze wspomnianego niże FFScout.

Dodając do tego formę, w jakiej głównie Gruwwa (tu jego TT) i Garret piszą (lekką, po prostu przyjemnie się czyta) – mamy miejsce dla każdego fana FPL.

Chłopaki określają swój blog „niszowym”, ale nie dajcie się zwieść – to najchętniej odwiedzane miejsce na polskiej scenie FPL (zdarzyły się przeciążenia serwisu).

Ostatnią ich analizą (z poniedziałku 8 sierpnia) są pomocnicy. Dzięki temu tekstowi rozjaśnia się obraz budowanej pomocy lub, jak to woli – teraz to dopiero zagwozdka 😉

FFS, czyli Fantasy Football Scout

Najlepszym wg mnie – anglojęzycznym miejscem dla fanów FPL jest Fantasy Football Scout. Dostajemy tu sporą dawkę analiz, tak przydatną stronę jak wykonawcy stałych fragmentów, statystyki i sporą społeczność Prezesów.
Aczkolwiek pełne statystyki z OPTY są za płatną ścianą. Za 12,5 funta teraz (15 od 1. kolejki) mamy dostęp do potężnej maszynki (tu szczegóły). Kto ma środki – warto.

Fantasy Football Fix

Wciąż myślę o maszynce, która na podstawie statystyk i liczb (jak rankingi, siła drużyny) wspartych subiektywną oceną –  wskaże optymalne wg tych wyliczeń transfery, zmiany, piłkarzy na daną pozycję.

Takie rozwiązanie dla FPL ma Fantasy Football Fix. Korzystałem z narzędzia w poprzednim sezonie, w kilku decyzjach mi pomógł (funkcja „asystent menedżera” podpowiada np. kogo warto wymienić lub kogo sprowadzić w puste miejsce w składzie).

FFFix analizuje też zachowania innych Prezesów a jedną z najciekawszych funkcji (z niej najczęściej korzystałem) jest prognozowanie zmian cen piłkarzy. Korzystając z aplikacji dostawałem alerty, któremu z moich piłkarzy (lub obserwowanych) cena w najbliższym czasie (lub najbliższej nocy!) zmieni się.

W tej chwili przebudowują główną maszynkę i nie ma dostępu do danych. Aczkolwiek widać, że wiele funkcji (a może wszystkie?) będzie za płatną ścianą.  W poprzednim sezonie zaczynało się bez opłat i z czasem dostęp do kolejnych funkcji był płatny (swoją drogą, ciekawy sposób na biznes).

W tej chwili można nabyć przedsezonowe analizy z kreatorem składu – za opłatą są dostępne. Cena 5 funtów w ubogiej wersji a 15 funtów ze wspomnianym kreatorem czy planerem rotacji(!). Więcej tutaj.

Listy stron

Stron, blogów, twitterów, serwisów o FPL jest moc. Powyżej spisałem te, z których korzystałem dotąd najczęściej.

A gdzie szukać więcej?

Fantasypl.pl ma specjalną teczkę na to – warto zajrzeć.
Podobną udostępnia FFix – tutaj.

Czas ruszyć w bój. Na starcie największa robota – pierwszy skład. Powodzenia!

Oceń artykuł
FatalnySłabyPrzeciętnyDobryRewelka! (Ocen: 1, Średnia: 5,00 z max: 5)
Loading...