Xtra-klasa – inne podejście do Fantasy w Ekstraklasie

Już gdzieś od roku kusiło mnie by napisać o niszowym menedżerze fantasy w Ekstraklasa. Wydaje się, że Xtra-klasa powstała w opozycji do wielkich Fantasy Ligi czy Wygraj Ligę a teraz Fantasy Ekstraklasy i jest odpowiedzią dla niezadowolonych z tych wielkich marek. Dla mnie jest ciekawym urozmaiceniem rozgrywek. A na pewno ma kilka ciekawych lub innych opcji. 

Zajrzyj do gry: Xtra-klasa.

Opozycja do ‚wielkich’

Już na początku zasad gry czytamy „W odróżnieniu od innych menadżerów”. Jest to powtarzane w kolejnych punktach. I tak zapewne zaczęła się historia gry – zrobimy to inaczej. Z resztą najlepiej przedstawia to zakładka „Serwery NASA” – ciekawe!

Czy to gra dla tych, którzy nie lubią FE, FL czy UL? Nie. To wciąż dla każdego.

Inne zasady

Rzucają się w oczy od razu. Poniżej wybieram najciekawsze. Pełne przeczytacie tutaj.

Brak limitu zawodników w składzie

W zasadach czytamy:

Nie ma organiczenia liczby kupowanych zawodników. Jedynym limitem jest wirtualny budżet. Każdy menadżer ma na starcie do dyspozycji wirtualny budżet w wysokości 7,6 milionów euro.

W praktyce oznacza to, że możemy mieć od 7 (o tym niżej) do może nawet 48 piłkarzy w składzie. Jedynym limitem jest 3 piłkarzy z jednego klubu. NIe musimy mieć ławki, bądź możemy mieć olbrzymią (w tym tzw. głęboką rezerwę).

W tej edycji dysponujemy 7,8 miliona w budżecie, bo

Budżet początkowy jest obliczany przed rozpoczęciem sezonu zimowego/wiosennego jako mediana wartości drużyn Ekstraklasy S.A i zaokrąglony do pierwszego miejsca po przecinku. Jedynym i oficjalnym źródłem danych do obliczenia wymienionej mediany jest strona Transfermarkt.pl.

I tu dochodzimy do ceny piłkarzy.

Ceny piłkarzy

Jak wyżej napisano, ceny pochodzą z Transfermarkt. Z jednej strony dobrze, bo to nie organizator bierze na siebie te ustalenia wg własnych, nieokreślonych nigdzie zasad.

Z drugiej mamy sytuację, że Angulo kosztuje 0,5 mln przy 1,5 Eduardo, 1,25 Grytkjaera, 1,15 Carlitosa czy 1,0 Sheridana. 2 do 3 razy mniej!

Ceny są wartością rynkową, ale nie wartością w Fantasy. Daje nam ciekawe możliwości (Urynowicz z Górnika 0,1, to tak jakby kosztował 0,4 w FE) i od razu odrzuca niektóre wybory (Pazdan 2,5; prawie 1/3 budżetu!).

Tylko 7 w składzie

Zupełnie inne podejście jest do wyjściowej jedenastki. Z zasad:

Aby dorobek drużyny był zaliczony w danej kolejce, co najmniej 7 zawodników (w tym jeden bramkarz) musi zostać zgłoszonych do gry w podstawowym składzie. Twoja drużyna może się w związku z tym składać na przykład tylko z najdroższych 7 zawodników. Jeśli jednak w podstawowym składzie będzie ich mniej niż 7, to tak jak w rzeczywistości, gdy drużyna zostaje ukarana walkowerem, tak i w Xtra-klasie zespół nie zdobywa punktów.

Próbowałem zatem złożyć drużynę z bramka, obrońcy, pomocnika i 4 napastników. Jednakże system nie puszcza 4 piłkarzy do ataku (limit 3) – tego w zasadach nie ma.

Zmiany w trakcie kolejki

To także zupełnie inna opcja, znana nam z Fantasy Champions League.

Możliwe jest dokonywanie zmian w czasie trwania kolejki. Tego nie ma w żadnym innym menadżerze!
Jeśli klub zawodnika, którego chcesz sprzedać lub kupić w czasie trwania kolejki, nie rozegrał jeszcze meczu w danej kolejce, to możesz takiego zawodnika kupić bądź sprzedać w czasie trwania kolejki.
Niemożliwa jest sprzedaż lub kupno zawodnika, jeśli jego klub właśnie rozgrywa bądź już rozegrał mecz w danej kolejce!
Daje to więcej możliwości oraz zwiększa grywalność, ponieważ tak jak prawdziwy trener może szafować składem w czasie trwania meczu tak i Ty możesz dokonywać roszad w czasie trwania kolejki!

Transfery kumulują się

To ciekawe. Niewykorzystane darmowe (2) transfery kumulują się w kolejnych oknach.

Zmiana klubu i.. pozycji.

Co w sytuacji gdy zmiana klubu spowoduje, że w drużynie masz 4 piłkarzy z jednego?

W takim wypadku po prostu punkty zawodnika, który swoją zmianą klubu, spowodował przekroczenie limitu, nie będą wliczane do punktacji drużyny.
Inni zawodnicy punktują jak gdyby nigdy nic, przecież koniec końców nie są oni niczemu winni.

A co ze zmianą pozycji?

W innych menadżerach piłkarskich obowiązuje zasada „jeden zawodnik – jedna i tylko jedna pozycja” a potem tłumaczą się, że nie mogą zmienić, bo zepsują innym graczom drużyny.
W Xtra-klasie żaden problem! W specjalnych wypadkach zawodnik będzie miał przypisywaną dodatkową pozycję, gdyż realizacja techniczna gry na to pozwala. Tym samym, gdy pojawi się nowy „Frączczak” zostanie mu przypisana dodatkowa pozycja. To Ty jako gracz będziesz mógł zdecydować, czy chcesz go mieć w drużynie jako napastnik czy jako obrońca!

To dla mnie problematyczne. Przecież pozycje mogą się zmieniać kilka razy (Carlitos grał w ataku i na skrzydle jesienią). Wolsztyński grywał w ataku, teraz raczej na skrzydle, ale kto wie czy nie wróci jako partner Angulo.

Kapitan

To ciekawe, nie wybieramy kapitana i jego zastępcę. Ustalamy priorytet w przyznaniu opaski.

Pozostałe zasady znajdzie tutaj.

Dla mnie, dość konserwatywnego prezesa fantasy, niektóre zasady (ceny, 7 piłkarzy, zmiana pozycji) są trudne do zaakceptowania. Cenię jednak inne podejście, które może odpowiadać niektórym graczom.

Spróbuję sił. Na razie złożyłem taką druzynę:

Malarz – Nunes, Gumny, Wójcicki – Kądzior, Novikovas, Bartkroth, Vassiljev – Piątek, Angulo, Urynowicz. W rezerwie Putnocky –  – Bukata – Carlitos.

Do gry można wejść tu: xtra-klasa.pl

Zagracie? Co sądzicie o Xtra-klasa?

Oceń artykuł
FatalnySłabyPrzeciętnyDobryRewelka! (Brak Ocen, Oceń jako Pierwszy!)
Loading...