Wiosna 2017 w Fantasy Ekstraklasie. Gdzie zagrać?

10 lutego wracają rozgrywki Ekstraklasy. Dla wielu mija długi czas oczekiwania na polską ligową kopaną. Wraca też zabawa w Fantasy Ekstraklasę. W przeciwieństwie do Fantasy Premier League czy Champions League – w Ekstraklasie każda runda to nowa rozgrywka Fantasy. Przed nami zatem nowe otwarcie. Gdzie zagrać? Sporządziłem krótki przegląd Fantasy w Ekstraklasie.

Na polskiej scenie Fantasy na tydzień przed ligą mamy uruchomione trzy platformy:

1. Fantasy Ekstraklasa fantasy.ekstraklasa.tv
Oficjalne fantasy Ekstraklasy. To kolejny sezon z tą marką, ale dopiero druga runda nowej platformy – debiutowali jesienią 2016. Tu skupiałem się jesienią na mojej zabawie.

2. Fantasy Liga fantasyliga.wp.pl
Znana od lat FL od WP. Kiedyś największa i najlepsza. Teraz.. każdy ma swoją ocenę.

3. Ustaw Ligę ustawlige.com
Kolejna runda z zabawą od Weszło.

Bliskie startu jest Fantasy Gol (gdy się pojawi, postaram się zaktualizować wpis). Są też niszowe i z innymi zasadami (dlatego w tym zestawieniu ich nie umieszczam) Xtra-Klasa oraz Dobra Piłka (o nich postaram się osobno napisać). Ponownie brak Wygraj Ligę.

Dla przypomnienia: podobne zestawienie przed jesienią 2016.

W zestawieniu skupię się na najważniejszych różnicach i wyróżnikach.

Zasady:
Fantasy Ekstraklasa http://fantasy.ekstraklasa.tv/page/howto
Fantasy Liga http://fantasyliga.wp.pl/game_rules/index
Ustaw Ligę http://ustawlige.com/user/rules

Regulamin:
Fantasy Ekstraklasa http://fantasy.ekstraklasa.tv/page/rules
Fantasy Liga http://fantasyliga.wp.pl/rules/index
Ustaw Ligę http://ustawlige.com/main/game_rules

Punktacja

I jej najważniejsze wyróżniki oraz zmiany na poszczególnych platformach.

Fantasy Ekstraklasa
– minusy za stratę bramek niezależnie od minut, ale tylko gdy przebywa na boisku (chyba, że czerwień)
– zwycięstwo drużyny niezależnie od minut: 2 pkt
– remis drużyny niezależnie od minut: 1 pkt
– za „Plus meczu” (NC+): 1 pkt

Fantasy Liga
– asysta+ (1-3 pkt), czyli dodatkowe punkty za asystę przy samobóju i dobitce
– bonus ofensywny (1 pkt): napastnik i pomocnik za 4 strzelone bramki przez drużynę
– zwycięstwo drużyny niezależnie od minut: 1 pkt
zmiana do poprzedniej edycji: minusy za stratę bramki (-1 za drugą i kolejne), punkty za czyste konto i bonus ofensywny – przyznawane gdy obok minimum 60 min. gry piłkarz przebywa na boisku

Ustaw Ligę
– punkty za noty Weszło (+4 za notę 9 lub 10; -4 za 1 lub 2)
– minusy za stratę bramki niezależnie od minut (to zmiana, poprzednio było za min. 60 min)
– zwycięstwo drużyny niezależnie od minut: 2 pkt
– remis drużyny niezależnie od minut: 1 pkt
– za „Podanie kluczowe”: 1 pkt (tu szczegóły, dziwnie brzmi ustawlige.com/main/game_rules)
zmiana do poprzedniej edycji: znikają punkty za „Plus meczu” i „Plus Kolejki”

Podsumowanie
FE nie zmieniła punktacji. Z poprzedniej rundy wiemy, że szczególnie punkty za wygraną (2) i remis (1) niezależnie od minut – dają w całości wyższe wyniki w kolejce. Cenię, że minusy za stratę bramki tylko gdy piłkarz przebywał na boisku.
FL z jedną kluczową zmianą – na plus. Dla bonusa za czyste konto i grę ofensywną oraz dla minusów za stratę bramki liczy się czy piłkarz przebywał na boisku. O ile minusy odebrane będą na pewno zgodnie jako poprawa, o tyle brak bonusa ofensywnego (4 strzelone bramki), gdy piłkarza nie ma już na boisku – może niektórych złościć. Z doświadczenia – wątpliwości będą budzić asysty plus.
UL rezygnuje z bonusów plusa meczu i kolejki. Pozostają noty Weszło – to nigdy nie przypadło mi do gustu. I podania kluczowe – to też mnie nie przekonuje.

Budżet na transfery

Fantasy Ekstraklasa: 30 mln
Fantasy Liga: 25 mln
Ustaw Ligę: 30 mln

Tu wchodzi jeszcze kwestia Sponsorów, czyli płatna możliwość zwiększenia budżetu.

FE, jak poprzednio – nie daje takiej możliwości (zabawa jest bezpłatna).

FL pozwala zwiększyć budżet o 6 mln (w 3 transzach po 2 mln -po zdobyciu 20 / 70 / 150 punktów). Każda transza to 2,46 zł SMSem lub 6 zł przelewem za wszystkich.

UL podobnie jak FL – budżet można zwiększyć o 6 mln w 3 transzach po 2 mln (po zdobyciu 30 / 80 / 150 pkt). Każda transza to 2,46 zł SMSem.

Ceny piłkarzy

Najdrożsi, najtańsi

Fantasy Ekstraklasa
– bramkarz: 2,5 / 0,5
– obrońca: 3,0 / 0,5
– pomocnik: 4,5 / 0,5
– napastnik: 4,5 / 0,5

Fantasy Liga
– bramkarz: 2,7 / 0,6
– obrońca: 3,3 / 0,5
– pomocnik: 4,0 / 0,5
– napastnik: 3,7 / 0,5

Ustaw Ligę
– bramkarz: 3,3 / 0,7
– obrońca: 3,5 / 0,7
– pomocnik: 4,2 / 0,7
– napastnik: 4,0 / 0,7

Podsumowanie

Wszędzie najdroższym jest Vassiljev. To zrozumiałe.

FE zaskoczyła ceną Necida (4,5 – tyle co Kosta), poza tym – jeszcze dość pobieżnie – ceny wydają się ciekawe. Z poprzedniej edycji: nie było problemem zmieszczenie się w budżecie.

FL przy swoim budżecie (25 mln do 30 mln przy FE i UL) ma dość wysokie ceny (co dla niektórych jest dużym plusem) – ale tu wchodzi kwestia sponsorów. Zauważam Micańskiego, który kosztuje aż 3,0 – to drugi (po Necidzie 3,7) najdroższy napastnik (tyle co M.Paixao i Robak).

UL zdarzało się niedoszacować piłkarzy – teraz tego nie widzę.

Warto zwrócić uwagę na Frączczaka. W FE to już napastnik, w FL i UL pozostał obrońcą. Nominalna pozycja (sama Pogoń taką podaje) to obrońca, ale wiemy, że AF w tym sezonie gra na szpicy lub skrzydle.

Transfery

Wszyscy
– brak dzikiej karty (wild card z FPL / darmowych transferów z Wygraj Ligę)
– dwa pierwsze są darmowe

Fantasy Liga
– każdy następny to -4 punkty

Ustaw Ligę i Fantasy Ekstraklasa
– każdy następny to -3 punkty

Ławka rezerwowych

Fantasy Ekstraklasa i Ustaw Ligę
– gdy nie zagra zawodnik z podstawowego składu, zastąpić go może piłkarz z ławki wg kolejności, w jakiej na ławce się znajduje. To istotne, bo obrońcę może zastąpić nie tylko obrońca, ale także pomocnik lub napastnik.
– powyższe oczywiście musi mieścić się w dozwolonych ustawieniach. Przy 3 obrońcach w podstawie, niegrającego nie może zastąpić pomocnik z ławki (ustawienie z 2 obrońców nie jest dozwolone)
– no i bramkarza może zastąpić tylko bramkarz

Fantasy Liga
– tu liczy się pozycja. Rezerwowego pomocnika może zastąpić tylko pomocnik (jeżeli mamy dwóch na ławce, liczy się kolejność)
– dzięki @Fantasycznie dopisuję: FL w przeciwieństwie do FE i UL nie zezwala na grę 5 obrońców (brak ustawień 541, 532).

Zmiany cen (wartości) piłkarzy

Wszyscy
– deklarują zmianę cen,
– są to jednak zmiany „widzimisię”, ale na podstawie zdobytych punktów,
– z doświadczenia: FL bardzo rzadko to robi, UL częściej, FE także. Brakuje jednak informacji (oprócz serwisów społecznościowych), że cena się zmieniła
– pewne rozwiązanie (jako nowość) wprowadziła FE, która na karcie piłkarza będzie prezentowała jego cenę w danej kolejce

Podsumowanie
Zmiany cen to dla mnie jedno z ważniejszych elementów. Świetne rozwiązanie ma Fantasy Premier League. Na polskiej scenie kiedyś próbowaliśmy to z Wygraj Ligę (wartość zmieniała się na podstawie ilości transferów). Obecnie zmiany przez „widzimisię” choć oczywiście na podstawie występów mnie nie przekonują. Acz lepsze takie zmiany wartości, niż żadne.

Deadline (czas na ustawienie składu)

O tyle ważne, że:
Fantasy Liga: czas do 1. gwizdka (najbliższy w piątek g.18:00)
Ustaw Ligę i Fantasy Ekstraklasa: czas do 15 minut przed gwizdkiem (17:45)

Wygląd / Funkcjonalność

Fantasy Liga i Ustaw Ligę

Nie zmieniły się. To ten sam znany wygląd. Ma to swoje plusy (przyzwyczajenie), ale też spory minus – żadna z platform nie jest dostosowana do urządzeń mobilnych.

Fantasy Ekstraklasa

W mobilności dużo lepiej wypada FE. Ekran dostosowany do telefonów, z doświadczenia jesieni – bardzo wygodne i przejrzyste.

W FE wciąż pozostał irytujący asystent. O ile jego pojawienie się ma plus (dla nowych Prezesów), o tyle jego obecność na każdym ekranie drażni. Brrr.

FE delikatnie zmieniła wygląd – koszulki (oficjalne), prezentację boiska, kolory na stronie. Nie wpływa to na rozgrywkę.

To co jednak jest plusem w wyglądzie to informacja o najbliższym rywalu piłkarza na ekranie mojej drużyny. Znane z FPL rozwiązanie prezentuje się tak:

Zrzut z widoku Drużyny w Fantasy Ekstraklasa
Zrzut z widoku Drużyny w Fantasy Ekstraklasa

FE dogoniła konkurencję w ligach prywatnych. Uruchomiła ligi Head-to-head, czyli ligi, w których w każdej kolejce mamy zestaw par drużyn rywalizujących ze sobą. Za zwycięstwo 3 pkt, za remis 1 pkt (wynikiem jest wynik drużyny w kolejce). Do tej pory ligi H2H dla wielu były czynnikiem decydującym o wyborze platformy.

Podsumowanie
Nie będę ukrywał. Wygląd i funkcjonalność Fantasy Ekstraklasa przewyższa konkurencję. Szczególnie mobilnością, bo pozostałe aspekty pozostają w indywidualnej ocenie.

Ocena

Każdy ma swoje zdanie i preferencje. Jednych przekona przyzwyczajenie do wyglądu i funkcjonowania Fantasy Ligi; innych punkty w Weszło; a jeszcze inni pochwalą jesień w Fantasy Ekstraklasie i to będzie decydujące.

Będę na każdej z platform, ale skupię się (jak już jesienią) na Fantasy Ekstraklasie. Potencjalnie najbardziej perspektywiczna platforma. Przede wszystkim mobilna, wygodna w użytkowaniu. No i nie zalicza wpadek i tylu kontrowersji co konkurencja.

Jaka jest Wasza ocena?

Oceń artykuł
FatalnySłabyPrzeciętnyDobryRewelka! (Ocen: 3, Średnia: 5,00 z max: 5)
Loading...