Szukając różnic. 13. kolejka Ekstraklasy

Szukanie różnic – piłkarzy mniej popularnych, to jeden z elementów zabawy by wybić się ponad resztę. W połowie rozgrywek to ostatnia szansa na dogonienie rywali. Często kończy się to w stylu „wóz albo przewóz”. Warto jednak próbować.

W mojej lidze rozgrywamy własny puchar. Po kilku kolejkach eliminacji tworzymy ranking według którego najlepsze 16 drużyn awansuje do pucharowej drabinki (od 1/8 finału). Przed ostatnią kolejką eliminacji jestem „pod kreską” z niewielką stratą do TOP16. By jednak znaleźć się w drabince potrzebuję różnic – piłkarzy, których rywale nie posiadają. Szukam.

Od początku sezonu zbieram dane z Fantasy Ekstraklasy: punkty, cena, posiadanie. Wykorzystuje to m.in. do prezentowania Wam zmian cen.

Zrzucam też liczby (statystyki) z EkstraStats.pl by zebrać dane o czasie gry, strzałach, kluczowych podaniach, okazjach czy wreszcie golach i asystach.

Dotąd brakowało mi czasu by je zaprezentować. Teraz przyszła chwila by je wykorzystać nie tylko do mojego główkowania, ale także do wpisu na blogu.

W ataku CAP, CAR lub CAŚ

Prawdopodobnie najpopularniejsze zestawienie ataku wśród drużyn FE to CAP: Carlitos, Angulo, Paixao. Posiadanie (w ilu drużynach znajdują się) odpowiednio 44%, 59%, 38%.

W ostatnich kolejkach co raz więcej zyskuje jednak wersja CAR, gdzie Paixao zastępuje Robak (20% a jeszcze w 9. kolejce 8%).

Widzę, że tworzy się też wersja CAŚ, gdzie 3. slot obsługuje Świerczok (w 12. kolejce 13%, ale tuż przed 13. już 15%). Choć popularniejszy jest Sheridan (18%), zakładam, że to raczej pozostałość po 38% posiadania na starcie (został w drużynach zombie – już nie aktualizowanych).

Czy warto szukać kogoś innego do ataku?

Powyższe układy są bezpieczne i gwarantują punkty (CAP to już 242 oczka; CAR 234, CAŚ 244). Sam gram CARem i raczej tego układu nie ruszę.

Choć kusi Świerczok, przyglądam się też Piątkowi z Cracovii. Jeżeli wygrana z Pogonią to światełko w tunelu, to napastnik Pasów może być różnicą:
– 9% posiadania,
– 36 oddanych strzałów (to poziom CAPa),
– w tym 12 celnych (zaraz za układem CAP/R/Ś).

Problem Piątka to otrzymane okazje na gola (6, połowę mniej niż układ acz więcej niż Robak), czyli problem z grą ofensywną Cracovii. Stąd – jeżeli Pasy zaczną grać, Piątek będzie strzelał. Kalendarz Cracovii jest teraz ciekawy: Sandecja W i Termalica D, później Zagłębie W i Piast W.

Opcjami są Cernych (7%, 26 strzałów, 9 celnych) i Kolew (3%, 21, 7).

W pomocy Górnik i…

Najlepiej punktujący pomocnicy to Kurzawa (69) i Ł. Wolsztyński (62), posiadanie odpowiednio 39% i 21%. Zapewne wielu z nas ma potrojony Górnik właśnie w tym układzie: Angulo, Kurzawa, Wolsztyński. Ewentualnie jeden pomocnik i obrońca/bramkarz z Zabrza.

Szukając różnicy w oczy rzuca się… Kądzior z Górnika. Przy posiadaniu 6% ma już 58 oczek. W liczbach przewyższa kolegów z drużyny strzałami (14 celnych przy 9 Kurzawy i 5 Wolsztyńskiego). Ma porównywalne staty stworzonych okazji do gola acz słabsze kluczowych podań (ostatnie podanie przed strzałem).

Problemem jest limit piłkarzy z Górnika.

Szukając dalej widzę Novikovasa z Jagiellonii (9%). Ma jedne z lepszych liczb dla pomocników z posiadaniem <20%. Problemem jednak jest jego miejsce w składzie. Punktuje gdy gra pełne 90 minut. A że zaliczył tylko 3 takie mecze… Do tego Jagiellonia ofensywnie w ostatnich meczach niewiele działa.

Sporo wiatru robi Merebaszwili z Płocka (5%). Dobre liczby nie przekładały się długo na punkty, ale w ostatnich 5 meczach zaliczył bramkę i 2 asysty. Patrząc na kalendarz (Śląsk D, Piast W), można się pokusić.

Wciąż czekam na punkty Gyurcso. Od dawna ma dobre liczby, ale nie przekłada ich na punkty. Pamiętam jednak, że miałem go w składzie gdy strzelał 4 bramki przed rokiem, czym zrobił wielką różnicę. Od kilku kolejek jest w składzie i przed nim ostatnia szansa (Termalica D), bo różnicy z takim punktowaniem wielkiej nie robi (18% posiadania).

Dobre liczby (statystyki) mają także Kucharczyk z Legii (5%), Jukić (3%), Możdżeń (3%) i Kiełb (3%) z Korony, Piesio (4%) i Nalepa (8%) z Arki. Odkąd zaczął grać regularnie liczby przemawiają także za Pawłowskim (3%) z Zagłębia.

W obronie…

Dobre liczby, ale niewielką różnicę zrobią Brzyski z Sandecji (14%), Czerwiński z Zagłębia (1o%) i Wieteska z Górnika (10%).

Już większą różnicę mogą zrobić Nunes z Pogoni (5%), ale patrz Gyurcso, Cotra ze Śląska (7%) i Danek z Sandecji (3%).

A Wy macie swoje różnice?

Oceń artykuł
FatalnySłabyPrzeciętnyDobryRewelka! (Brak Ocen, Oceń jako Pierwszy!)
Loading...