Kogo na 5. kolejkę Ekstraklasy?

Przed nami ciekawa kolejka z wieloma możliwościami transferów. Kogo warto albo nie warto brać do składu? Zastanawiam się…

Statystyki – to się przyda

Już na starcie zwracałem uwagę na EkstraStats.pl. Po 4. kolejce do ogrom statystyk został powiększony o zakładkę „Stworzone okazje„. To dla Prezesów świetne źródło informacji. W tej chwili czołówka wygląda tak:

Ekstrastats.pl: Stworzone okazje po 4. kolejce 2016/17
EkstraStats.pl: Stworzone okazje po 4. kolejce Ekstraklasy 2016/17

W połączeniu z daną Kluczowe Podania (ostatnie podanie przed strzałem), mamy sporą dawkę statystycznej wiedzy. KP po 4. kolejce:

EkstraStats.pl: Kluczowe Podania po 4. kolejce Ekstraklasy 2016/17
EkstraStats.pl: Kluczowe Podania po 4. kolejce Ekstraklasy 2016/17

Vassiljev

Jak ostatnio pisałem – Vassiljev musi być. Średnia 13 punktów na kolejkę, najwięcej stworzonych okazji, najwięcej kluczowych podań i przede wszystkim jego gra. Plus 45% Drużyn w Fantasy.ekstraklasa.tv ma go w posiadaniu. Każdy kolejny punkt, to kolejna strata.

Chyba, że szukając różnic – właśnie teraz (Płock, wyjazd) pominie się Estończyka. Z tym, że z szukaniem różnic różnie jest.

Kogo jeszcze?

Szeroką rozpiskę zrobiła Dobra Piłka. Warto zajrzeć.

Edycja: Bardzo ciekawa analiza z poleceniami od Liga Będzie Ciekawsza

A ja poszukam tak:

5. kolejka zaczyna się w Gdańsku. Na mecz z Lechią przyjeżdża Korona. Choć ograła Lecha w Kielcach, trudno jej będzie wywieźć choćby punkt z Pomorza.

Wedle statystyk najlepsze opcje to bracia Paixao. Flavio (2,5 mln*) dotąd zaliczył jeden mega występ (17 oczek w 3. kolejce), ale to on miał 4 okazje, 3 stworzył, zaliczył 5 kluczowych podań (1 asysta), strzelał 9 razy, w tym 5 celnie. Marco (2,2) dotąd miał 8 strzałów (100% celności) i 2 bramki. Z tym, że z kolei Kuświk (2,5) zagrał więcej minut, choć w strzałach jest zdecydowanie słabszy (4-1, 1 gol).

Wielu wciąż liczy na Wolskiego (2,8, 25% posiadania). Opcją jest także Krasić (2,6) czy nieobliczalny Peszko (2,4).

Trzeba jednak brać pod uwagę, że kolejny mecz Lechii jest w Białymstoku.

Do zastanowienia są piłkarze Lecha. Podejmują Cracovię, która na wyjazdach radzi sobie średnio. Do zastanowienia, bo wrócił Pawłowski (2,5). Ale czy warto ryzykować?

Kusi Szwoch (1,4 mln) nie tylko ceną, ale meczem w Gdyni. Arka gra w gratkę i jest chyba najbardziej nieprzewidywalną drużyną Lotto Ekstraklasy. Ale „twierdza Gdynia”, nawet w starciu z mocnym w defensywie Śląskiem – może się utrzymać.

Szwoch ma najwięcej kluczowych podań i stworzonych okazji. Nawet w Białymstoku (1:4) wyróżniał się. Opcją może być Marcus Vinicius (1,5), który oddał dotąd najwięcej strzałów (10), w tym celnych (6). Albo Zjawiński (1,5), który jest drugi w strzałach (8-4), ale ma 2 bramki, do jednej pomocnika.

Kumpel (ten od asów, jak kapitan Szwoch 2×14) ma zasadę, że w tej rundzie gra przeciw Ruchowi. A że ten jedzie do Krakowa na mecz z Wisłą, piłkarzy Białej Gwiazdy warto wziąć pod lupę.

U mnie w składzie gościł Mójta, ale wiadomo. Jest wciąż Brożek (2,2) i to jest opcja nawet na kapitana. Edycja: Brożek nie zagra z Ruchem. Tym mocniej warto rozważyć Ondraska.

Jednak lepszym wyborem może okazać się Ondrasek (1,9), który choć ma mniej punktów (12 do 14 Brożka) i wciąż nie zaliczył bramki (Brożek 1) – ma lepsze statystyki. To on obok Cywki ma najwięcej stworzonych okazji (3) a obok Mączyńskiego – najwięcej celnych strzałów (4). Przy tym tylko Pietrzakowi (1,5) ustępuje w kluczowych podaniach (5 do 6).

Biorąc pod uwagę, że Wisła kolejny mecz gra w Kielcach – to opcje na dłużej niż jedna kolejka.

No to w bój!

*ceny za fantasy.ekstraklasa.tv

Oceń artykuł
FatalnySłabyPrzeciętnyDobryRewelka! (Brak Ocen, Oceń jako Pierwszy!)
Loading...