Fantasy w Ekstraklasie: kogo do składu na starcie wiosny 2017?

Wreszcie! Wraca miłościwie nas pasjonująca Ekstraklasa. Wraz z nią piątki z ustalaniem składu. Jak to na naszym podwórku – nowa runda, to nowy sezon rozgrywek Fantasy. Czas się przygotować. Kogo do składu? Robię przegląd.

Na początek kilka wrzutek, gdzie warto zaglądać, czyli…

Gdzie szukać podpowiedzi?

Po pierwsze skoczcie na Ekstrastats.pl kopalnia liczb, cyferek – czyli tego co każdy Prezes lubi. Znajdziecie tam wykonawców karnychstrzały i kluczowe podania, stworzone okazje czy czyste konta bramkarzy.

Szkoda, że nie ma jeszcze Przewodnika Kibica od Ekstrastats i Taktycznie (wysyłka po zamknięciu okienka, po 28 lutego).

Jeżeli szukacie przydatnego terminarza – takowy stworzyła Watch-Esa.pl. Widać z kim gra dana drużyna w kolejnych kolejkach (a nie pojedyncze kolejki).

Przewidywane składy (na start) możecie znaleźć w Skarbie Kibica Przeglądu Sportowego (ale to różnie ze skutecznością jest), ale także na Firsteleven.com, gdzie „urzęduje” teraz Liga Będzie Ciekawsza. Zarówno PS, jak i LBC analizują każdą z drużyn, wskazują mocne i słabe strony.

Kogo do składu?

I tu zaczynamy zabawę. Przed jesienią pisałem, że to zimą łatwiej jest wytypować skład. Bo znamy moc piłkarzy itepe. Ale.. tu wchodzą ceny – wartość piłkarzy. Okazuje się, że trudniej znaleźć „perełkę” – niska cena do jakości/przewidywanych punktów. Wyzwanie jest.

W przeglądzie platform pisałem, że w tej edycji skupiam się na Fantasy Ekstraklasie. No to mamy 30 mln zł na 15 piłkarzy. Jedziem!

Spiszę moje przemyślanie pozycjami.

Bramkarze, czyli czyste konta

Tu możemy liczyć na bonusy czystych kont (3 pkt). Jest drogo. Największy potencjał czystych kont to jednak spory uszczerbek na budżecie. Malarz (2,5) z Legii, Putnocky (2,5) z Lecha, mój faworyt z jesieni Polacek (2,3) z Zagłębia czy Kelemen (2,4) z Jagiellonii.

Lechię (Kuciak 2,5) przez dziurawą obronę pomijam.

Z opcji tańszych warto zwrócić uwagę na Jałochę (1,8) z Arki, który zaliczył 8 czystych kont (tyle co Putnocky) i Kiełpina (1,6) z Płocka (6 czystych kont). Z tym, że tu zapewne będzie mniej bonusów za wygrane (2 pkt). Jeżeli wygrywać wciąż będzie Termalica, to jeszcze Pilarz (1,8) jest wart rozważenia.

Obrońcy, czyli.. skrzydłowi

Nie ma Frączczaka przesuniętego do ataku. No cóż.

Szukam wśród grających wysoko z potencjałem na asysty, bramki.

Pewniakiem wydaje się Tomasik (2,7) z Jagiellonii. Asysty (7 jesienią), czyste konta no i najwięcej punktów jesienią (96) wśród obrońców (nie licząc Frączczaka).

Opcją jest Hlousek (2,5) z Legii. Jesienią bez asysty (12 kluczowych podań – to te, po których jest strzał), ale można liczyć na ofensywne usposobienie. Plus startowy terminarz stołecznego klubu: Arka (w), Ruch (d), Termalica (d).

Drugi najlepiej punktujący jesienią Kędziora (2,6) z Lecha (85 oczek) ma ciąg na bramkę (jesienią 11 stworzonych okazji, 3 okazje miał). W poprzedniej rundzie bez asyst i bramek.

Wójcicki (2,2) z Cracovii gra jako skrzydłowy. 5 asyst i 1 bramka jesienią o tym także mówią.

Ciekawie jak będzie grał w Jagiellonii Gordon (2,0), który walczy o pozycję z Burligą (2,2). Można liczyć na ofensywne wejścia a to zawsze mniej z budżetu niż Tomasik.

Z opcji tańszych można pokusić się na Stolarskiego (1,8) z Lechii – pewnie nie na starcie (bo czy będzie grał podstawę?).

Rapa (1,6) z Pogonii jest też opcją (7 stworzonych okazji jesienią).

Liczyłem, że Matei z Łęcznej będzie tańszy (jest 1,8). Ponoć wybiegany, a to szansa na podłączanie się jak Leandro (1,6). Z tym, że to Łęczna.

Patrzę też na Sylwestrzaka (1,6) z Płocka. Jesienią miał 5 okazji, podłącza się do akcji ofensywnych. Plus terminarz na start: Śląsk (d), Korona (w).

Pomocnicy, czyli brak funduszy

Tu jest pole wyboru i miejsce na wydawanie kasy. Pogodzić wszystkich się nie da. Ale spojrzeć na ciekawe wybory warto.

Vassiljev. Wybór oczywisty do momentu spojrzenia na wartość. 4,5 mln to 15% budżetu. Wybór Cesarza z Jagiellonii ogranicza możliwości w innych miejscach i praktycznie przekreśla w pełni grającą ławkę. W tej chwili rozważam Estończyka – zaczyna Lechią (w), ale później Łęczna (d), Wisła Kraków (w), Śląsk (d), Korona (d).

Drugim wyborem zdaje się Radović (4,0) lub Ofoe (4,0). Legia ma bardzo korzystny terminarz na początek: Arka (w), Ruch (d), Termalica (d) – i ofensywni mistrza Polski będą pożądani.

Ale ta trójka to 42% budżetu. Kosta plus legionista to 28% budżetu. Na koniec może okazać się, że warto tylko jednego. A i tak ciężko wtedy o grającą ławkę.

Z opcji Jagiellonii tańszej od Vassiljeva, warto spojrzeć na Frankowskiego (2,8) z 5 bramkami i asystą jesienią (plus 28 kluczowych podań, 7 stworzonych okazji, 8 sam miał).
Nawet na defensywnego Romanczuka (2,5), bo to 5 asyst i 4 bramki jesienią (plus 25 kluczowych podań, 5 stworzonych okazji).
Być może Chomczenowśkyj (2,0) będzie rozgrywał lewe skrzydło. Ale tu liczby jesienne słabe.

Pewniakiem do składu może być Starzyński (2,2) z Zagłębia. Wrócił po kontuzji a poprzednią wiosnę miał świetną. Figo to stałe fragmenty, kluczowe podania. Warto.

Obok Janus (2,1), który wykonywał karne pod nieobecność Starzyńskiego. Do tego 5 asyst i 4 gole jesienią.

Początek Zagłębia wydawał się elegancki: Łęczna (w), Arka (d), Płock (w), ale mecz z Górnikiem został przesunięty na 7 marca. Pamiętajcie: punkty z tego meczu wliczą się w 21. kolejkę. Zatem można wstawiać piłkarzy już na start, ale kto wie co wydarzy się do 7 marca.

Oczywiście Flavio Paixao (3,2) z Lechii to konieczność. Ale przy cenie staje się opcją.

Jesienią punktował świetnie Boguski (2,5) z Wisły Kraków. Pytanie jednak jak Biała Gwiazda będzie grać wiosną. Z relacji zimowych wynika, że Boguski trzyma formę. Warto rozważyć.

Tu wchodzi Stilić (2,0). Patrząc na cenę i pamiętając jego grę – można pomyśleć „promocja”. Ale raczej nie zacznie w podstawie wiosny. W notesie warto zanotować.

Patrzę na Lech Poznań. Kuszą Makuszewski (2,6), Jevtić (2,7) i Majewski (2,7). Świetne liczby z jesieni ma ten ostatni (13 stworzonych okazji, 10 miał), ale nie przełożyło się to na punkty (3 asysty, 1 bramka). Lepiej wypada Makuszewski (6 asyst i gol) i Jevtić (4/4). Jednego z nich warto mieć.

Myślę o Viniciusie z Arki (2,2). To przede wszystkim karne (5/5 jesienią) plus 2 bramki z gry i 2 asysty. Do tego najwięcej celnych strzałów wśród piłkarzy z Gdynii.

Z opcji tańszych widzę Mihalika (1,8) z Cracovii. Może to czarny koń rundy?

Patrzę na Wlazło (1,8) z Płocka jako nieco tańszą opcję do Furmana (2,1). Drugi to stałe fragmenty (4 asysty, 3 bramki), ale pierwszy to ciąg na bramkę (4 bramki, 2 asysty).

Napastnicy, czyli nie ma Nikolica

A więc Cernych! Zakrzyknąłbym, gdybym ponownie nie spojrzał na wartość (3,0). Drugi najdroższy napastnik musi być rozważony. Jednak chcąc mieć dwóch pomocników premium (np. Vassiljev 4,5 i Radovic 4,0), brakuje środków na ten zakup. Być może ostatecznie uda się zagrać dwójką z trójki: Vassiljev, Radović, Cernych.

Ciekawie w Lechu. To Robak (2,8) więcej strzelał (10 bramek), ale Kownacki (1,9) raczej zacznie rundę w podstawie (4 bramki). Tu cena ma duże znaczenie.

Jesienią liczyłem na atak Lechii. Z tym, że był problem, który nie zniknął – M.Paixao (2,5) czy Kuświk (2,6)? Drugi jest skuteczniejszy (potrzebuje mniej okazji do gola), ale to pierwszy jest typowany do podstawy na starcie.

Z opcji tańszych rozważam Zagłębie, czyli Buksa (1,5). Acz przy Nesporze (2,0) taki pewny do gry nie jest.

Mimo, że piszę o Ruchu Chorzów, ciekawą opcją jest Niezgoda (1,8). 7 bramek jesienią.

Opcją może być też Piątkowski (1,7) z Wisły Płock.

Podsumowanie

Jak zawsze, pomysłów, opcji i testowanych składów jest wiele. Trudno pogodzić wszystkie. Trzeba szukać złotego środka. Tego sobie i Wam życzę. Powodzenia!

Oceń artykuł
FatalnySłabyPrzeciętnyDobryRewelka! (Ocen: 2, Średnia: 4,50 z max: 5)
Loading...